Kőrispataki szalmakalap múzeum
2001 július 21-én avatták fel Románia első és egyetlen Szalmakalap Múzeumát Kőrispatakon. A múzeum célja bemutatni az erdélyi szalmakalap-készítés hagyományát megőrizze és bemutassa az utókor számára.
Egy felújított hagyományos parasztházban létesült a Szalmakalap Múzeum, mely egyedi a Kárpát-medencében. Az első szobájában az ország összes szalmakalap típusa megtalálható, a középső szobában különböző használati és dísztárgyak tekinthetők meg, míg a hátsó szobában a kalapkészítés technikai folyamatát tekinthetjük meg, az aratástól a kalap viseléséig. Ugyan itt megtekinthető és fel is próbálható az ország legnagyobb fejen hordozható kalapja, aminek átmérője két méter, súlya 2,65kg és 500m szalmafonatból varrták össze másfél kilométer cérnával.
A Múzeum udvarán egy csodálatos kőgyűjteményt tekinthet meg a látogató. Több mint 600 természet alkotta kő egy-egy érdekes képet rejt magában, mint például kacsa, galamb, sapka stb. Ugyancsak az udvaron egy ötméteres kalap tekinthető meg, szintén szalmából.
A Múzeum minden nap látogatható, a belépés díjtalan. Önkéntes adományokat a Múzeum fenntartására és működtetésére szeretettel elfogadunk.
A Szalmakalap Múzeum rendszeres programja szalmafonó és szalmakalap-készítő táborok szervezése, ahol a táborozók elsajátíthatják a szalmakalap készítés alapjait valamint a szalmafonás titkát és annak fortélyait. A táborok helyszíne Kőrispatak. A szalmafonás oktatása a múzeum udvarán levő műhelyben történik. A Múzeum a táborozóknak az oktatást és a tábor ideje alatt felhasznált alapanyagot biztosítja.
A táborban megtanulható a kalapkészítéshez szükséges fonatminták készítése, karácsonyi díszek készítése, valamint más használati és dísztárgyak készítése.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése