Békás- szoros.

Vendégkönyv Kapcsolat Kárpát-medence 360 felvétele a 
kedvencek közé! Kárpát-medence 360 oldal ajánlása ismerősödnek! Kárpát-medence
 360 beállítása kezdőlapnak! Technikai segítség az oldalhoz!
A képgaléria 
megtekintéséhez kattintson ide!
Képgaléria - Békás-szoros

A képgaléria megtekintéséhez kattintson a megfelelő képre!
Békás-szoros 
Vissza a kezdőlapra!Békás-szoros oldal 
ajánlása ismerősének!Oldal felvétele a 
kedvencekhez!
A Békás-szoros Gyergyószentmiklóstól keletre, a Gyilkos-tótól északkeletre a Békás-patak völgyében fekszik, a Hagymás-hegység része.
A Keleti-Kárpátok egyik legszebb szurdokvölgyének, három fő része van: Pokol kapuja, a Pokol tornáca és a Pokol torka. A szurdokvölgy tektonikus eredetű, fentről lefelé mosta ki a víz a mészkövet, így keletkezett ez a természeti értékeiben csodálatos szoros. Nevét a rajta átfolyó Békás-patakról kapta.
A szoros legszembetűnőbb sziklája az Oltár-kő, bár csak 1154 m magasságú, kisebb, mint a környező csúcsok, mégis elbűvölő szépségű. Nem csak fényképészek, de hegymászók kedvenc témája is. Először a gyergyóalfalvi Keresztes Zoltán mászta meg, ő még hegymászó felszerelés nélkül, híre még ma is legendás. Az 1980-as évek elején Erőss Zsolt, a Mount Everest első magyar megmászója is többször vendége volt az Oltár-kő csúcsának. A kommunizmus éveiben egy 7 m átmérőjű vörös csillag díszelgett a csúcson, melyet 1990-ben a kereszténység szimbólumára cseréltek ki.
A Békás-patak egyik mellékága a Kis-Békás-patak, melynek szurdokvölgyét
Kis-Békás-szorosnak nevezik. A patak a Terkő-mező közeléből ered, és egy 20 kilométer hosszú völgyben halad.
A Békás-szoros alsó végénél a patak bal partján található a Vízesés-barlang, neve onnan származik, hogy kiadósabb esőzések után a belőle kifolyó csodálatos vízesés gazdagítja a Békás vizét. A barlang feltárását 1969-ben kezdték meg.
Annak ellenére, hogy 1996-ban nemzeti park rangra emelkedett a szoros, egy évvel ezelőtt megnyitották, a már régóta épített alagutat, mely a Moldva és Erdély közötti nehézforgalom átterelését próbálja megoldani, így az idilli séta mellé sajnos teherautók is társulnak.

Békás-szoros

A Keleti-Kárpátok legszebb szurdokvölgye. A szorosnak három fő része van, a Pokol kapuja, a Pokol tornáca és a Pokol torka. A földtörténeti középkor tengereiben lerakódott vastag mészkőréteget a víz vájta ki fentről lefelé, így keletkezett az 5 km hosszú varázslatos szépségű szoros. Nevét a benne kanyargó Békás folyóról kapta.